Emrah Sivri, Emrah, Sivri, 9 Taş, Zeka oyu

Emrahsivri.com.tr

Emrah Sivri,emrah,zeka oyunları

» Yakar Top Nedir Nasıl Oynanır?

Yakar Top Nedir Nasıl Oynanır?

      


Yakan Top Oyunu Nasıl Oynanır?


Yakan Top Oyunu Nasıl Oynanır?

Sınıf dışında oynanan, çocukların zevk alarak oynadığı oldukça zevkli bir oyun yakan top oyunu. Adrenalini yüksek olan, çocukları biraz yoran ama oldukça eğlendiren oyun olan yakan top oyunu nasıl oynanır? Cevabını yazımızda vereceğiz.

Yakan Top Oyunu Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş:  Anaokulu ve üzeri yaş öğrencileri için uygundur.


Kaç Kişi İle Oynanır: 
En az 4 kişilik bir grupla oynanır. Kişi sayısı arttıkça oyun daha zevkli ve eğlenceli bir hal alır. Grup sayılarının eşit olması tercih edilir.
 
Oynamak İçin Materyal Gerekir Mi: Oynamak için çocukların rahat tutabileceği,kavrayabileceği ağır olmayan bir top gereklidir.
 
Nasıl Oynanır?
Sınıf iki gruba ayrılır. Grupların eşit sayıda olması tercih edilir. Yazı tura ile ortada oynayacak(vurulmaya çalışılan grup) seçilir. Dışarıda kalan grup ikiye bölünür ve aralarında ortalama kişi sayısına bağlı olarak 8-10 metre mesafe olur. Ortada kalan gruptaki öğrencileri son kişi kalana kadar vurmaya çalışırlar. Vurulan öğrenci oyun dışı kalır. İçeride kalan öğrencilerden herhangi biri topu havada yakalarsa ekstra bir can daha kazanır. Bu canı kendisine de saklayabilir ya da vurulup oyun dışı kalan arkadaşını tekrar oyuna sokabilir. İçerideki grupta son kişi kaldığında 10 atış yapılır. Eğer on atış sonrası içeride kalan son kişi vurulmazsa, vurulan gruptaki tüm kişiler tekrar oyuna katılır. Vurulursa da diğer grup oyuna girer. Oyun bu şekilde devam eder.
Çocuğa Neler Kazandırır: Çocukların fiziksel gelişimine katkısı olan güzel bir oyundur. Çocukların hızlı hareket etmesi ve çabuk karar vermesini gerektirdiğinden hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça faydalıdır,Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

<