» » KIŞ OLİMPİYATLARI

KIŞ OLİMPİYATLARI

      


  VİDEO ALANI

   


Uluslar arası Olimpiyat Komitesi tarafından organize edilen ve 4 yıl arayla yapılan farklı dünya şehirlerinde yapılan Kış Olimpiyatları uluslar arası bir spor organizasyonudur. Yaz ve Kış olmak üzere iki Olimpiyat türü vardır. Birbirini izleyen 2 yıl arayla yapılan bu spor organizasyonları farklı ülkelerde yapılıyor. 2014 Kış Olimpiyatları Rusya’nın Soçi şehrinde yapılmıştı. Önümüzdeki Olimpiyatlar 2018 yılında 9 ile 25 Şubat tarihleri arasında Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde yapılacaktır.
Olimpiyat'ın Tarihçesi
Olimpiyat oyunlarının temellere 8 yüzyılına dayanıyor. Olimpiyat oyunları tarihinde Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından ötürü tek ertelenmiştir. O zamanda günümüze kadar gelmektedir. Antik Yunan kültüründe doğan Olimpiyat Oyunları her yıl yapılırmış. Kutsal olarak görülen bu oyunlar, kendilerini tanrılarına memnun kılmak için yapılırmış. Olimpos Dağın’da düzenlenen  büyük bir dinsel etkinliktir. adını Olimpos dağından alan Olimpiyat oyunları günümüzdeki uluslar arası en büyük spor etkinliği olma özelliğini taşır. Olimpiyat oyunlarında birinciye Altın, ikinciye Gümüş ve Üçüncüye Bronz madalya ile ödüllendirilir.
Kış Olimpiyatının Sporcu Sayısı
2014 Yılında Meksika’da yapılan Olimpiyat Zirvesinde Kış olimpiyatlarına katılan sporcu sayısı 2.900 ile sınırlandırılmıştır. Kış sporları içinde bazılarını tanıyalım.
Olimpiyatların Maliyetleri
Olimpiyatlar hiç kuşkusuz pahalı ve masraflı bir organizasyondur. Masrafların en büyüğünü inşa edilen tesisler oluşturuyor. Bu nedenle hep gelişmiş ülkelerde olmuştur hiçbir zaman gelişmemiş Afrika ülkelerinde olmamıştır.
KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI
 1. Alp disiplini
 2. Artistik buz pateni
 3.  Biatlon
 4.  Buz hokeyi
 5.  Buz kızağı
 6. Kayakla atlama
 7.  Kayaklı koşu
 8.  Kısa mesafe sürat pateni
 9.  Kızak
 10.  Körling
 11.  Kuzey disiplini
 12.  Serbest stil kayak
 13.  Skeleton
 14.  Snowboard
 15.  Sürat pateni
Sürat Pateni
Kadın ya da erkek atletlerin oval, buzlu pistte, viraj ve düzlüklerle ritmik olarak güçlü bir kayış sergileyen spordur. Olimpiyat Kış Oyunlarının vazgeçilmezi olan bu spor dalına üç kulvarda yarışılır. Uzun, kısa ve maraton olmak üzere üç sınıfta düzenleniyor. Maraton yarışları Olimpiyat oyunlarından düzenlenmiyor. Kısa kulvar, genellikle bir buzdan paten alanı üzerine kuruludur. Parkurda yarış çizgisi olmadığı için patenciler bir birleriyle itişir.
 

Uzun kulvar yarışlarında ise patenciler 500 metre’den 10 km’ye kadar değişen mesafelerde yarışırlar. Çift kulvarlı olan bu pistlerde aynı anda iki sporcu zamana karşı birbiriyle yarışır.
 

Kuzey Disiplini
Alp disiplinin aksine karın üzerinde rahat hareket edebilmek için topuklarının serbest bırakılır. Ve sadece ayakların burun kısımları kayağa bağlanıyor. Kuzey sporları, kayaklı koşu, kayakla atlama, biatlon, kuzey kombine ve telemark bu spor dalları içinde yer alır.
 

Skeleton
Küçük bir kızakla aşağıya doğru buzlu bir yükseklikte atletlerin yüzükoyun bir şekilde hızlıca tek başına yaptıkları bir spordur. Skeloton yarışları kızak yarışlarına göre hızları azdır ancak yüzükoyun bir şekilde yarışılır.
 

Snowboard
Karda yapılan bir spordur. Snowboard’ın Kaykay ve Surfboar’dan farkı kaykay üzerinde yapılmasıdır. Bu spor dalı Kış Olimpiyat Oyunlarının en gözdelerinden biridir. İzlerken nefesiniz kesilebilir.
 


Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız