» » Parkour Nedir? – Nasıl Yapılır?

Parkour Nedir? – Nasıl Yapılır?

      


    VİDEO ALANI

     


Parkour, bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etme sanatıdır. Daha doğrusu sporudur. Günümüzde şehir sporu olarak anılmaktadır. Kısaltılmış haliyle “PK” olarak da rastlanılabilir.
Sporun kurucuları Fransa’da yaşayan David Belle ve bir grup arkadaşıdır. Avrupa’da müthiş derecede popülerleşmiş olan Parkour ülkemizde yeterli ilgiyi şu an için görebilmiş değildir. Öyle ki profesyonel olarak yapan sadece 2 kişi vardır ve bu adrestedirler.
Korkutucu gelebilir ya da sakatlanma riski yüksek denilebilir. Fakat bu sporun içinde olanların belirttiği üzere sakatlanma ihtimaliniz yolda yürürkenki sakatlanma ihtimalinizden daha azdır. Çünkü yeteneklerinizi, sınırlarınızı keşfetmişsinizdir. Neler yapabileceğini bilmek insana güven vermektedir.
“Aslında Le Parkour her zaman vardı. Biz buna sadece bir isim verdik.Bizim yarattığımız bir şey değil. Biz sadece onun varlığını bulduk.Taş devrinden beri Le Parkour vardı. Avlanmak kaçmak veya kovalamak için insanlar koşturuyorlardı…” Sebastian Foucan


Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız