» » Biatlon Nedir? Nasıl Oynanır? Kurallar Ve Teknikleri Hakkında Bilgi

Biatlon Nedir? Nasıl Oynanır? Kurallar Ve Teknikleri Hakkında Bilgi

      


    VİDEO ALANI

     


 
 BİATLON 
Olimpik bir kış sporu olan biatlonda atıcılık ve kayaklı koşu bir arada yapılır. Atışlı kayak kros olarak tanımlanabilecek biatlonda, parkuru bitiren sporcu atış poligonu bölgesine gelerek hedefe atış yapar.
Biatlon Nasıl Oynanır?
Bireysel (Individual)
Parkur erkekler için 20 km, kadınlar için 15 kilometredir. En eski biatlon etkinliği olan bireysel yarışta sporcular tüfekleri ile ayakta veya yatar şekilde 4 kez toplam 20 atış yapar. Atışın kaçırılması durumunda genellikle 1 dakikalık ceza süresi uygulanır.
Sürat (Sprint)
Parkur erkekler için 10 km, kadınlar için 7,5 kilometredir. İki atış evresinin birinde ayakta, birinde yerde durulur ve toplamda 10 atış yapılır. Her bir kaçırılan atış için 150 metre ceza turu uygulanır.
Takip (Pursuit)
Çoğu zaman sprint yarışındaki zamanlarına göre sporcular parkura başlar. Bitiş çizgisini ilk geçen yarışı kazanmış sayılır. Erkekler için 12,5 km, kadınlar için 10 km olan parkurda iki kez yatarak, iki kez ayakta olmak üzere 4 atış evresi vardır. Her bir kaçırılan atış için 150 metre ceza turu uygulanır.
Toplu Çıkış (Mass Start)
Tüm sporcular parkura aynı anda başlar ve bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışmayı birinci olarak tamamlar. Erkeklerde 15 km, kadınlarda 12,5 km olan parkurda takip yarışında olduğu gibi 2 yerde 2 ayakta, toplamda 4 atış evresi vardır. Her bir kaçırılan atış için 150 metre ceza turu uygulanır.
Takım-Bayrak Yarışı (Relay)
Bayrak takımları 4 sporcudan oluşur. Parkur erkeklerde 7,5 kadınlarda 6 kilometredir ve biri yerde, biri ayakta olmak üzere iki tur atış yapılır. 5 hedefli atış turu için 8 mermi bulunur. 8 atışta da başarı sağlanamaması durumunda kaçırılan her bir hedef için 150 metrelik ceza turu uygulanır.
Biatlon'un Ortaya Çıkışı
Adı Yunancadan gelen Biatlon günümüzde kayaklı koşu ve atıcılık sporlarının birlikte yapıldığı bir branştır. Kökeni hayatta kalmak amaçlı geliştirilen pratiklere dayanır. Ortaya çıktığı dönemde, İskandinavya'nın karla kaplı ormanlarında avcılar tüfekleri omuzlarında kayak yaparak ilerler ve avlanırlardı.
İlk Yarışma
Kayıtlara geçen ilk biatlon yarışması 1767’de İsveç-Norveç sınırını koruyan iki kayak koşucusu şirket arasında gerçekleşiyor. Dünyanın bilinen ilk kayak kulüplerinden biri ise 1861’de yerel seviyede ulusal savunmayı teşvik etmek amacıyla kurulan “Trysil Rifle and Ski Club” oluyor.
Ancak ilk modern biatlonun yarışmasının 1912’de Norveç ordusunun Oslo’da gerçekleştirdiği Forvarsrennet olduğu düşünülüyor. Her yıl düzenlenen etkinlikte, 17 kilometrelik cross-country kayak yarışı ve atış bölümü vardı. Atışın kaçırılması durumunda iki dakikalık ceza verilirdi.
Olimpiyatlarda Biatlon
1924 Chamonix Kış Olimpiyat Oyunları’nda biatlonun antik bir formu Olimpiyat sahnesine ilk kez gösterim amaçlı çıktı. 1928, 1936 ve 1948’de de bu durum devam etti.
Fotoğraf: Saint Moritz 1948 Kış Olimpiyat Oyunları

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından esen anti-militarist rüzgar, askeri ekibin Olimpik programdan çıkarılmasına neden oldu. Biatlonun bugünkü bilinen hali ile Olimpiyatlarda yer alması ise SquawWalley 1960 Kış Olimpiyat Oyunları’nda oldu. İlk kadın biatlon oyunları ise Albertville 1992 Oyunları’nda gerçekleşti.
Uluslararası Biatlon Birliği
1948’de Uluslararası Modern Pentatlon ve Biatlon Birliği kuruldu ve iki spor için de kuralları standart hale getirdi. 1993’te Birlik içinde ayrı bir Uluslararası Biatlon Birliği kuruldu ve 1998’de de pentatlondan ayrıldı.
EYOF’ta Türk Biatlon Takımı
Biatlon ülkemizde yeni sayılabilecek bir spor olmasına karşın birkaç yıl içinde yetiştirdiğimiz gelecek vadeden sporcularımız ile EYOF’ta iddialı ülkeler arasında yer alıyoruz. Etkinliğin ülkemizde düzenleniyor oluşu, bilindik bir pistte ve kendi seyircilerimiz önünde motivasyonu yüksek bir takım izlememizi sağlayacak. EYOF Biatlon takımımız Adem Ataş, Bahar Sönmez, Büşra Çelebi, Cihat Demir, Gülşah Ağa, Hayri Yaşar, Nazlıcan Düzce, Okan Alalma’dan oluşuyor.

Biatlon  »  Biatlon Konusunda Bilgi Sahibi misiniz?


Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız