» » » HENTBOL NASIL OYNANIR?

HENTBOL NASIL OYNANIR?

      


    VİDEO ALANI

     


        Hentbol, oyuncu sayısı 7 ya da 11 kişi olan ve topla oynanan bir oyundur. Yaratılması veya ortaya çıkması çok eskilere dayanan oyunda, oyuncularda hız ve güç aranan özellikler arasındadır.
Oyun süresi toplam bir saat olmak üzere iki devreden oluşur ve her devre 30 dakikayı kapsar. Elle oynanan bir oyun olarak futbolla benzerlik gösteren hentbolda, oyuncuların oyun sırasında takım halinde ve azimli olmaları gerekmektedir.
19. yüzyılda Danimarka ve Almanya gibi ülkelerde hentbola ilişkin örneklerin bulunması, hentbol geçmişinin oldukça eski yıllara dayandığını göstermektedir. Bu sporun neredeyse tüm dünyaya yayılmasında etkili olan Almanya Yüksek Beden Okulu sayesinde hentbol ulusal bir spor halini almıştır. 1972 yılında tam anlamıyla geçerlilik kazanmış ve olimpiyat sporu unvanını kazanmıştır. 150 ülkede oynanan hentbol, çok sayıdaki lisanlı oyuncuları ile önemli karşılaşmalara imza atılmaktadır.
       Hentbol oynandığı ilk yıllarda 11 kişilik takımlar halinde oynanmaktaydı. Günümüzde ise oyuncu sayısı 7’ye indirilmiş ve çim sahalar yerine spor salonlarında  gerçekleştirilen bir spor halini almıştır. Hentbol oyununda amaç,rakibin kalesine gol atmaktır. Topu elle atmak oyunun en temel hareketleri arasındadır. Oyun içinde yasak sayılan, topun dizin altındaki bölgeye temas etmemesidir. Böyle durumlarda oyuncunun 2 dakika boyunca oyun dışı kalması söz konusudur. Hentbolda oyuncunun topu elinde uzun süre tutması yasaktır.En fazla 3 saniye tutma koşulu ile 3 adım attıktan sonra, topu elinden çıkarmalıdır.
Takım sporu olmasından dolayı oyuncular arasında önemli bir iletişimin olması, hentbolda başarılı olmayı sağlayan en önemli kurallardan biridir. Erkek hentbol takımlarında her devre 30 dakika oynanırken, kadınlarda bu süre 25 dakikadır.Karşılaşma sırasında takımların diledikleri kadar oyuncu değiştirmeleri serbesttir. Elle oynanan bir oyun olarak, oyuncuların topa ayakla ya da dizleri ile müdahale etmeleri yasaktır. Bu hak sadece kaleci oyuncuya aittir. Maç sonrasında beraberlik söz konusu olduğunda her iki takım puan hanesine 1 puan yazdırır. En çok gol atan takım ise karşılaşmanın galibi gelir ve puan hanesine 2 puan yazılır. Rakip oyuncuların birbirlerine temas etmeleri ölçülü sınırlar içinde yasak değildir. Hatalı davranışta bulunan oyuncu iki dakika boyunca oyun dışında kalır ve onun yerine oyuncu alınmaz.    


Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız