Emrahsivri.com.tr

Emrah Sivri,emrah,zeka oyunları

» » BEYZBOL NEDİR,NASIL OYNANIR VE TERİMLERİ NELERDİR?

BEYZBOL NEDİR,NASIL OYNANIR VE TERİMLERİ NELERDİR?

      

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Kökleri çok öncesine dayanan Beyzbol, profesyonel anlamda ilk defa Amerika’da oynanmaya başlanmış ve özellikle Uzakdoğu’dan Avrupa’ya  kadar  geniş bir coğrafyada oynanmaya ve konuşulmaya başlanmıştır. Kafa karıştıran oynanış biçimi, farklı kuralları ve çekişmeli yanı ile beyzbol, gelecekte, en çok oynanmayı hak eden ve en çok taraftarı olması beklenen sporların başında geleceğini şimdiden kestirebiliriz. Öyle ki, şu an Amerika’nın ulusal sporu olarak kabul edilmiş bile. Tüm Amerikalıların, tuttuğu takımın fanatiği olduğu çoğumuzca bilinmese de, Amerikalılar, bu oyun için varını yoğunu harcamaya hazır. Hem de bir daha sahip olamama pahasına. Abarttığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü beyzbol, Amerika’da artık bir kültür. Hem de öyle kolay kolay unutulacak cinsten değil. Aksine daha da kökleşerek ve güçlenerek gelmekte. Transfer piyasası en hareketli geçen spor da denilebilir, Amerikan Beyzbol Takımlarını göz önünde bulundurursak. Evet, şimdi Beyzbol ve Beyzbol sporuna biraz daha yakından bakalım ve bu sporda neler olup bittiğinden, nasıl oynandığına değin onlarca konuya birlikte göz atalım.
 
TARİHÇESİ
Alt yapısını kricket oyunundan alan beyzbol, ilk defa amatör anlamda ve şu anki oyundan biraz farklı olarak 1344 yılında Fransa sınırlarında oynandığı sanılmaktadır. Kesin olmamakla birlikte, bazı minyatürler ve el yazmaları ile görseller, beyzbolu andırmaktadır.
Beyzbolun, tanımının daha açık yapıldığı zamanlar ise 1744’e uzanmaktadır. Bu kez de İngiltere’de farklı kanıtlar, bizi bu oyunun köklerini Avrupa’da araştırmaya yöneltmiştir. Öyle ki, kricket ve beyzbolun Avrupa kökenli olduğu biraz daha ağır basmaktadır.
Bu oyunu oynayan ve milli sporu olarak kabul eden Uzakdoğu’dan tutun Afrika’ya kadar onlarca ülke, mazilerinde ilk defa kendilerinin oynadığını savunsa da ve bu anlamda çeşitli tezler öne serseler de Fransa ya da İngiltere orijinli olduğu varsayımı daha ağır basmaktadır.
Avrupa kıtasında beyzbolun izine rastlandığı diğer bir ülke ise Almanya. Almanya da yine aynı dönemlerde yani 1790’lı yıllarda beyzbolu bir oyun olarak oynamış bir ülke. Yalnız Almanya’da diğer ülkelerin beyzbol kurallarından farklı bir takım yeni kurallar eklediği ve özellikle oyun başlangıcında ki pozisyonlarda önemli değişikliklere gidildiği bilinmekte.
Kuzey Amerika’da 1830 yılllar, bu oyunun artık, kıta genelinde saygın bir üne kavuşacağının belirtisini verdiği yıllar. Kuzey Amerika kıtasında Amerika ve Kanada’da, ilk beyzbol takımları kurulmaya başlanmış ve ilk takım antrenörleri, bu sporda iş başı yapmaya başlamıştır. Yine 1850’li yıllara gelindiğinde, ilk transferlerin yapıldığı dönem başlamış oluyordu.
 
BEYZBOLUN EN SIK OYNANDIĞI ÜLKE TAKIMLARI
1850’li yılların ortasında Newyork metropolitan areada taraftarlar karşısında ilk oyunlar oynanmaya başlanmış. Ve bu, artık önünün kesilemeyeceği bir spor akımının ilk fitilini ateşlemiş oluyordu. Kanada ve Amerika’da 1969’da ve 1971’de ilk beyzbol ligleri kurulmaya başlanmıştır.
Amerikan Major Ligine ilk katılımı yapan Toronto Blue Jays, bu alanda tarihe geçmiş bir beyzbol takımıdır. Yine hemen hemen aynı yıllarda Amerikan Beyzbol takımlarının alternatifi, ya da daha doğru bir deyimle rakibi olarak Kanada’da Kanada Major Ligine ilk katılan takım Montreal Expos  tarihe geçen bir diğer beyzbol takımı olarak bilinmektedir.
Amerikan beyzbol ligi iki alt kategoride oynanmaktadır. Bu ligler Major Beyzbol takımları ve Minor Beyzbol takımlarıdır. Bu liglerden Major Beyzbol takımı 30 takımdan oluşmaktadır. Ve tamaı ile profesyonel takımlardır. Minor lig dediğimiz daha alt kategoride ki lig ise, 1.sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf, yıldızlar, lig A, lig B, ClassAA ve class AAA gibi bir çok alt lig veye kaba tabiri ile ligciklerden oluşmaktadır. Bu minör lig takımları, farklı yıllarda ve sezonlarda üst liglere terfi edecek yani draft edilecek oyunları yetiştirmek üzere kurulmuş liglerdir. Bu liglerde transferler daha yavaş ve daha az ücretler ile yapılmaktadır. Bu ligden şimdiye kadar binlerce sporcu majör lige yükselmişlerdir. Ve bu miktar transfer piyasasının 5’te 1’ine denk gelmektedir. Asıl transfer piyasası Major Lig’de daha hareketlidir.
Amerikan Major ligde ki ve Kanada Liginde ki bazı takımlar ise şöyle: New York Mets, New York Yankees, Toronto Blue Jays, Montreal Expos, Los Angeles Dodger, Chicago Cubs, Oaklands Athletics, Maiami Marlis, Houston Aatros gibi takımlar majör ligi takımlarından bazılarıdır.
Diğer ülkelerde ise, daha çok ülke takımları olarak turnuvalara katılım sağlanmakta, ligler henüz profesyonel anlamda değerlendirilmektedir.
 
BEYZBOL NASIL OYNANIR?  BEYZBOL KAÇ OYUNCUYLA OYNANIR?
Dilerseniz biraz da beyzbolun nasıl oynandığından, kaç oyuncu ile oynanabildiğinden  ve oyun ihlallerinden bahsedelim. Beyzbol genel anlamda hücum ve savunma stratejisine dayalıdır. Her takımdan 9 oyuncu bulundurulabilir. Ama bunlardan yalnızca 2 tanesi saha içerisinde oynama şansına sahiptir. Biri savunma ve bir de hücum oyuncusu oynayabilir. Ayrıca, oyuncu değişikliğinde herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama da yoktur. Takımlar diledikleri sayıda hücum ya da savunmacı oyuncu değiştirebilir.
Beyzbol 9 devreli bir oyundur her devre, sayı alma durumlarına göre biter ve bir diğer devre başlar. Takımlarda ki her oyuncu sırası ile her devrede saha içerisine girer ve bir önce ki oyuncuyu kenara gönderir.
Misafir takımın hücum, ev sahibi takımın savunma pozisyonu ile başladıkları oyunda, fırlatıcı, savunmacı ve kale arkasındaki 3 kale alanı koruyucusu, 1 atıcı , 1 yakalayıcı ve 3 dış alan koruyucusu dışında bir de kısa mesafe savunucusu ile her takım oyuna başlar.
Beyzbolda esas oynanma mantığı, atıcı tümseğine çıkan atıcının topu en hızlı şekilde vurarak orada bekleyen takım arkadaşlarına topu buluşturup çok hızlı bir şekilde sayı kalesine ulaşma esasına dayanır. Bu arada rakip oyuncu da farklı manevralar ile koruyuculardan ve savunmacılardan önce topa sahip olmaya çalışır. Ya da en azından, rakip oyuncunun almasını engellemeye çalışır.
 
BEYZBOL İHLALLERİ
Beyzbolda atıcının atışlarının geçerli olup olmadığına kale arkası çizgi hakemi karar verir. Ardı ardına yapılan 4 yanlış atış, puan kaybına ve oyuncu değişikliğine sebep olur. Bunun yanında atıcı, hücum bölgesinde ki arkadaşının fırlattığı topu 3 kez vcurup uzaklaştıramasa da kural ihlalinden dolayı kaleye geçmek durumunda kalır.
Bunun dışında saha içinde, alanı terk ederek ya da haksız manevralarla çizgiye geçen hücumcularda kural ihlali yapar.
 
BEYZBOLDA TEKNİK TERİMLER VE KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER
Bir beyzbol oyununda olmazsa olmaz temel araçlar, sopa, eldiven ve beyzbol topudur. Bunun yanında, çizgi direkleri ve diğer ekipmanlar da beyzbol için gereklidir.
 
Beyzbolda bazı teknik terimler ise şunlardır.
Pitcher: Topu fırlatan savunma takımı oyuncusu
Catcher: Topa vurmaya çalışan hücum oyuncusu
Baseman: Kale çizgisi arkasında ki 3 savunma oyuncusu
Strike: Tüm salt vuruşlar
Single: Kaleye kadar uzanan ve geçerli olan atış
Home Run: Sayı vuruşu yaptıktan sonra tüm kaleleri dolaşıp sayı çizgisine gelerek alınan puan
Caught: Vurucunun topu attıktan sonra zayıf ya da cılız atışından dolayı savunmacının topu havada yakalaması
Triple Three Base: Başarılı bir atış sonucunda 3. Kaleye kadar gelme durumuYorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız