» » » OTHELLO (REVERSİ) NASIL OYNANIR

OTHELLO (REVERSİ) NASIL OYNANIR

      


    VİDEO ALANI

     


     Reversi ya da Othello 8×8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan oyun.
Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur.
     Oyunun kuralları oldukça basit olmasına rağmen oynarken çok fazla uğraş gerektiriyor. Oyunda kazanmak için yapılması gereken en önemli hamle köşelere taşlarınızı yerleştirmektir.
      Ne kadar çok köşeniz varsa kazanma şansınız o kadar yükselir. Ancak bu dört köşeyi alan oyunu mutlaka kazanır anlamına gelmez. Usta bir oyuncu köşeleri almadan da oyunu kazanabilir. Köşeye taş yerleştirmek için ilk hamleden itibaren hazırlık hamlelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Hazırlık hamleleri her oyuncu için farklı tekniklerle yapılsa da genel olarak ortadaki 16 kareyi taşırmadan taş yerleştirmeye başlanır. Bu karelere taş yerleştirdikten sonra köşeleri rakibe vermemek için yapılması gereken en önemli şey köşe karelerin komşu karelerine mümkün olduğu kadar taş koymamaktır. Köşe karelerin komşu karelerinin dışındaki karelere taş koyarak oyun devam ettirilir.

Zekayı geliştiren bir oyundur. Bu oyunun çeşitli turnuvalarında daha az taş alan oyunu kazanır. Genel olarak ise daha fazla taş alan oyunu kazanır. Oyunda amaç rakibin taşlarını bitirmektir. Oyuna taş rengini seçerek başlanır en çok taşı olan kazanır.

 

Reversi

Başlama Pozisyonu ve Oyun Hedefi

Bu oyunu kendi marketinizde Othello adıyla görmüş olabilirsiniz. Temel versiyonu 8x8 lik kare tahtada oynanır.Tüm oyun çeşitleri için kurallar aynıdır. 
Oyun boş alanda başlar. Bu oyunun hedefi tahtada rakibinizden daha fazla taş bulundurmaktır. Tüm kareler dolduğunda veya geçerli bir hamle yapılamaz hale gelindiğinde oyun biter. 


Hamleler

Reversi özel taşlarla oynanır, bir taraf siyah, diğer taraf beyazdır. Oyuncu eğer hamle yapacaksa, kendi taş rengiyle yüz yüze gelecek şekilde bir taş yerleştirmelidir. Oyuncu heryere taşını koyamaz - Her hamlede rakibin bir veya daha fazla taşını ele geçirmelidir. Ele geçirilen taşlar ters döner (renkleri değişir) ve oyuncunun kendi taşı olur. Eğer oyuncu mevcut durumda rakibin hiç bir taşını ele geçiremiyorsa, hamleyi rakibe geçirmelidir. 
Tek istisnası hiç kimsenin taşının ele geçirilemeyeceği ilk iki hamlelerdir ve her iki oyuncu da taşlarını en ortadaki dört yuvarlağa yerleştirmelidirler. Dört yuvarlak dolduktan sonra, aşağıda rakibin taşları nasıl ele geçirilir bölümündeki kurallar geçerlidir. 


Rakibin Taşları Nasıl Ele Geçirilir

Oyuncu yatay dikey veya çapraz olarak taşlarını rakibin taşları ile kendi taşları etrafına dizmelidir.  
 
Diğer Önemli Kurallar

  • Oyuncu geçerli bir hamle yapamıyorsa, bu durum hakkında "Hamle yapamazsınız" mesajıyla bilgilendirilir ve hamle sırasını "boş" bir hamle yaparak rakibine geçirir - devam et butonlarından birine basar. Bu tarz hamleler oyun notunda "pas" olarak geçer.
  • Üstteki kural, rakip için de geçerlidir. Her iki oyuncununda pas dediği durumda oyun otomatik olarak biter.Yorum Ekle
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız